Officers and Committees

Council

The Conference is governed by a Council composed of the Conference President, Vice-President, Executive Director, Past President, editors of the Hispanic American Historical Review, The Americas, and H-LatAm; and six members elected to two-year terms.

Executive Committee:
President: Celso Castilho
Vice President and President-Elect: Alejandra Bronfman
Past President: Ben Vinson, III
Executive Directors: Erika Denise Edwards and Christina Villarreal

Elected Members:
Luisa Fernanda Arrieta (2022-2023)
Brandon Byrd (2022-2023)
Orlando Deavila Pertuz (2022-2023)
Elizabeth Schwall (2023-2024)
Fabricio Prado (2023-2024)
Marissa Nichols (2023-2024)
Mary Hicks (2024-2025)
Diana Montaño (2024-2025)
Daniela Samur (2024-2025)

Ex-Officio Members:

HAHR Editors: William Summerhill
The Americas Editor:
John F. Schwaller
H-LatAm Editors: Marc Becker


Standing Committees

The Conference has several standing committees, including the Nominating and Program Committees, in addition to its prize selection committees.  The Conference can also constitute special committees in order to carry out programs approved by the General Committee and/or the membership.

Nominating Committee:
Elena Schneider (chair)
Yanna Yanakakis
Oscar Chamosa

Program Committee:
Sarah Sarzynski (2024 chair)
Renata Keller (2025 chair)
Daniel Mendiola

Regional/Topical Sections

In order to promote scholarship germane to their respective regions and periods, the Conference has established ten Regional Sections as well as a Teaching/Teaching Materials Sections which may be joined only by Conference members. These groups are:

Andean Studies:
Renzo Aroni, Chair
Marlen Rosas, Secretary

Atlantic World Studies:
Emmanuel Lachaud, Chair
Ernesto Mercado-Montero, Secretary

Borderlands/Frontiers:
Erick Langer, Chair
María de los Ángeles Picone, Secretary

Brazilian Studies:
Sarah Sarzynski, Chair
Jennifer Eaglin, Secretary

Caribbean Studies:
Jorell Meléndez-Badillo, Chair
Joan Flores-Villalobos, Secretary

Central American Studies:
Sylvia Sellers-García, Chair
Stephanie Huezo-Jefferson, Secretary

Chile-Rio de la Plata Studies:
Romina Akemi Green, Chair
Alison Bruey, Secretary

Colonial Studies:
Guadalupe García, Chair
Ángela Pérez-Villa, Secretary

Gran Colombia Studies:
Constanza Castro, Chair
Yesenia Barragán, Secretary

Mexican Studies
Xóchitl M. Flores-Marcial, Chair
Jorge Ramirez-Lopez, Secretary

Teaching and Teaching Materials:
Pilar Maria Herr, Chair
Rebekah Pite, Secretary